2 лютого - Всесвітній день водно-болотних угідь

Ця подія покликана привернути увагу громадськості і урядів різних країн світу, про цінності водно-болотних угідь для підтримання стійкого розвитку нашої планети. Конвенція про водно-болотні угіддя, які мають міжнародне значення в першу чергу в якості середовища проживання водоплавних птахів, була підписана 2 лютого 1971 р. В місті Рамсаре (Іран), і з тих часів носить назву Рамсарської конвенції.

День її підписання в 1997 р. був об’явлений Всесвітнім днем водно-болотних угідь. Головною ціллю конвенції є збереження і раціональне використання водно-болотних угідь як засіб досягнення стійкого розвитку в усьому світі.

Однією з головних умов приєднання до Рамсарської конвенції є створення хоча б одного Рамсарського угіддя на своїй території. Вибір території здійснюється за складною системою критеріїв. Угіддя, проголошені державою Рамсарськими, вносяться секретаріатом Конвенції в перелік водно-болотних угідь міжнародного значення. Інформація про стан цих об’єктів тримається в базі даних Міжнародного бюро по збереженню водно-болотних угідь і постійно обновляється.

 

До теперішнього часу до Рамсарської конвенції приєдналося 144 держави, а загальна кількість Рамсарських угідь перевищила 1 400 із загальною площею 122 млн. га.

 

http://www.ecology.zt.gov.ua/novyny31012017.files/image001.jpg

 

В Україні на сьогодні є 37 водно-болотних угідь міжнародного значення загальною площею біля 770,545 тис. га.

В Житомирській області розташоване водно-болотне угіддя міжнародного значення «Поліські болота», яке включає в себе дві різні  ділянки: ділянку верхових і перехідних боліт «Міроші» та ділянку перехідних-низинних боліт в заплавах малих річок Болотниці і її притоки Жолобниці, що розташовані в с.Селезівка, Овруцького району Житомирської області. Угіддя головним чином є середовищем існування водоплавних птахів.

Територія Угіддя (площею 2 145 га) повністю входить до складу Поліського природного заповідника площею 20 097 га. Угіддя знаходяться у межах природоохоронної території і тому тут здійснюються лише наукові дослідження, природоохоронні заходи, включаючи протипожежні заходи і санітарні рубки.

Угіддя розташоване у межах північної частини Українського кристалічного щита, що є найдавнішим ядром формування Східно-Європейської платформи і має незначний за потужністю осадовий покрив. Район Угіддя відноситься до Житомирської ділянки Українського Полісся і представляє собою сукупність високих піщаних гряд, дюн і валів, що утворилися в льодовиковий період та понижень між ними, які зайняті долинами рік та болотами. До складу Угіддя включені переважно заплави малих річок басейну Прип’яті – Уборті і Болотниці, з системою боліт між ними.

Ріка Болотниця, фото Палова С. О.

Рель’єф формується річковими заплавами, торфовими відкритими та лісовими болотами, а також сосновими лісами. Торфові болота, формування яких почалось ще 8-9 тис. років назад, займають майже 65% території Угіддя.

Переважають піщані, дерново-слабкопідзолисті ґрунти, часто оглеєні, що чергуються із болотними ґрунтами. Западини між піщаними пагорбами вкриті торфово-глеєвими ґрунтами та торфовищами.

Угіддя знаходиться в басейні р.Уборть (довжина 292 км, площа басейну 5 820 км2), яка бере початок у Житомирській області та впадає на території Білорусі в притоку Дніпра – р.Прип’ять (довжина 761 км, площа басейну 114 000 км2).

Безпосередньо у межах Угіддя протікає притока р.Уборті – р.Жолобниця (довжина 113 км, площа басейну 1 460 км2) із своєю притокою – р.Болотницею (довжина 26 км, площа басейну 143 км2).

Верхові та перехідні болота масиву «Міроші» живляться переважно дощовими та сніговими водами, тоді як інша ділянка Угіддя заплавного типу. Під час весняних повенейтериторія Угіддя практично повністю покривається водою.

Угіддя є типовим водно-болотним комплексом для одного з найбільших заболочених регіонів Європи – Полісся, входить до складу Поліського природного заповідника, який входить в 138 найцінніших територій України. Тут сформувався типовий для Полісся фауністичний комплекс.

Угіддя знаходиться у межах природоохоронної території і тому тут здійснюються лише наукові дослідження, природоохоронні заходи, включаючи протипожежні заходи і санітарні рубки.

Така ж сама діяльність при використанні земель, що і в межах Угіддя, на інших ділянках Поліського природного заповідника; в Охоронній зоні заповідника (площею 9 878 га) – рільництво (вирощування зернових, картоплі та овочів), сінокосіння та випас худоби; заготівля деревини, збір ягід та грибів, полювання та любительське рибальство, рекреація.

Заплановано розробку ряду менеджмент-планів для збереження окремих рідкісних видів флори і фауни. Буде розроблено спеціальний менеджмент план щодо водно-болотного угіддя міжнародного значення.

Візит-центр знаходиться в адміністративному приміщенні Поліського природного заповідника у с.Селезівка (Овруцький район, Житомирської області). Здійснюються екскурсії в музеї та по екостежці, що прокладена поряд і частково заходить на територію Угіддя.

У 2017 році за пропозицією Секретаріату Рамсарської конвенції Всесвітній день водно-болотних угідь відзначається під девізом «Водно-болотні угіддя для зменшення впливу стихійних лих». Основною ідеєю цього лозунгу є підкреслення важливості екосистем водно - болотних угідь у зменшенні впливу таких екстремальних погодних явищ як повені та посухи.

Доведено, що водно-болотні угіддя відіграють значну роль у зменшенні впливу таких екстремальних погодних явищ як повені та посухи. Водно - болотні угіддя діють як природні водосховища - акумулюючи і зберігаючи дощові та талі води, вони запобігають повеням. Протягом посушливих періодів водно-болотні угіддя «віддають воду» і затримують початок посухи.

Реалізація на практиці пріоритетів щодо збереження та сталого використання водно-болотних угідь можлива лише за умови об’єднання зусиль усіх державних та недержавних установ та організацій, всього населення країни.